Loading...

Menu

Menu

Okłady z kapusty – jak przygotować?

Okłady z kapusty – jak przygotować?

Okłady z kapusty – co warto wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że wiele ludowych i staropolskich metod leczenia chorób i różnych przypadłości zdrowotnych to nie tylko zwykłe przesądy, lecz ogromna wiedza, która w wielu przypadkach może okazać się nie mniej skuteczna niż nowoczesne farmakologiczne leczenie. To właśnie od naszych przodków mamy wiedzę, jak zrobić syrop na kaszel z miodu i cebuli, jak stawiać bańki czy też, w jaki sposób wykorzystywać różnego rodzaju zioła. Inną nieco mniej znaną techniką leczniczą są okłady z kapusty. Czy również i one są tak skuteczne, jak pozostałe rozwiązania?

Okłady z kapusty — właściwości odżywcze

Jeśli chce się zrozumieć to, czy faktycznie kapusta na piersi może przynosić jakieś pozytywne efekty działania dla organizmu, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, co tak właściwie znajduje się w tej roślinie. Jakie są jej najważniejsze właściwości odżywcze, które wyróżniają ją na tle innych roślin?

Jak się okazuje, liście kapusty to prawdziwa bomba witaminowa i zestaw różnego rodzaju mikroskładników. Znaleźć w nich można ogromne ilości witaminy C, lecz także witaminy B i A. W kapuście obecna jest cała paleta najróżniejszych składników odżywczych i minerałów, takich jak rutyna, siarka, żelazo, potas, magnez, arsen, wapń oraz kwas foliowy. Jak można się bez trudu domyślić, wszystkie te składniki przedostają się do organizmu podczas wykonywania na ciele okładów.

Czy okłady z liści kapusty mają właściwości lecznicze?

Jak więc widać po powyższym opisie kapusta to naprawdę wartościowa roślina, która posiada szereg najróżniejszych składników. Warto się teraz zastanowić nad tym, jakie mogą one mieć konkretnie wpływ na ludzkie ciało. Co pozytywnego może przynieść stosowanie okładów z kapusty na piersi?

Zdecydowanie najczęściej tego rodzaju okłady wykorzystywane są do zwalczania niekorzystnych skutków wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Dostarczenie do ciała tak bogatej porcji minerałów jest w stanie wspomóc proces jego regeneracji. Co ciekawe kapusta może zniwelować również bóle stawów, a także pomóc w zakresie leczenia różnego rodzaju zmian guzkowatych na skórze.

Co ciekawe, regularnie wykonywane okłady z kapusty znacznie podnoszą ogólną odporność organizmu. Dzięki temu spada ryzyko zachorowania na przeziębienia, lecz także na poważniejsze choroby w tym nawet nowotwory. Co więcej, kapusta neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu. W efekcie tego ciało pozostaje dłużej w dobrej kondycji.

Jak wykonać okład z kapusty?

Skoro wiadomo już, jak duże znaczenie i pozytywny wpływ na ciało ma wykonywanie okładów z kapusty, warto się teraz zastanowić nad tym, jak się je powinno robić. W jaki sposób przygotować kapustę i jak ją położyć na ciele, aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty?

Podstawą w przypadku przygotowywania takich okładów jest posiadanie świeżych i młodych liści, które charakteryzują się największym stężeniem pozytywnych substancji. Z wiekiem rośliny ich liczba maleje, co oczywiście przekłada się na spadek pozytywnego oddziaływania na organizm. Jak należy je przygotować? Na początek trzeba je oczywiście oderwać, a następnie usunąć z nich grube nerwy. Następnie trzeba przygotować liście, czyli stłuc bardzo delikatnie tłuczkiem do mięsa od ich wewnętrznej strony. Chodzi w tym wypadku o to, aby liście puściły sok. Ostatnim krokiem jest położone liści na skórze i owinięcie ciała bandażem, aby dobrze do niego przylegały. Bandaż nie powinien być zbyt mocny, aby nie uciskać skóry, a jedynie stabilnie trzymać liście.

To, co warto jeszcze wiedzieć, to zadbanie o odpowiednią temperaturę liści. Jeśli będą one używane na piersi, to warto je nieco schłodzić. Jeśli chce się nimi ukoić ból stawów, zalecane jest delikatne ich ocieplenie np. gorącą wodą.

Okłady z kapusty na pierś w ciąży — czy warto?

Kiedy stosowanie okładów z kapusty na pierś jest zdecydowanie najczęściej zalecane? Jak się okazuje, od wielu lat szeroko polecane jest to w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Powszechną przypadłością są bolące brodawki, które w znaczącym stopniu generują dyskomfort. Według osób zajmujących się ziołolecznictwie doskonałym sposobem na uśmierzenie bólu jest zastosowanie okładów z kapusty. Czy to faktycznie działa?

Zawarte w kapuście minerały i składniki odżywcze faktycznie są w stanie w znaczący sposób uśmierzyć ból, który pojawia się podczas laktacji. Okłady szczególnie zalecane są u matek karmiących piersią, w przypadku zastojów, które są źródłem naprawdę szczególnie intensywnego bólu będącego skutkiem zapalenia piersi. Skuteczność tej metody może wydawać się dyskusyjna, lecz znajduje ona potwierdzenie w wielu opiniach kobiet, które ją zastosowały.

Żelowy okład z kapusty

Nowoczesnym sposobem i co najważniejsze bardziej poręcznym jest stosowanie żelowych preparatów będących esencją tradycyjnych okładów z kapusty. U mam karmiących piersią obrzęk piersi jest dość powszechnym zjawiskiem. Aplikacja wygodnego w zastosowaniu żelu na bolące piersi z pewnością będzie znaczącym udogodnieniem w tym trudnym dla kobiet okresie, jakim jest macierzyństwo.

Powiązane wpisy

Close Menu
×
×

Cart