Obecnie, rynek kosmetyków jest bardzo bogaty w różnorodne produkty. Jednak, wiele z nich zawiera dużo ilość syntetyków, które mogą uczulać. Dlatego coraz częściej sięgamy po naturalne kosmetyki polskie, czy zagraniczne, których skład nie budzi wątpliwości. Zatem, przyjrzyjmy się bliżej, jaki skład powinny mieć kosmetyki naturalne.
Rynek kosmetyków naturalnych
Obecnie, rynek kosmetyków jest bardzo bogaty w różnorodne produkty. Jednak, wiele z nich zawiera dużą ilość syntetyków, które mogą uczulać. Dlatego coraz częściej sięgamy po naturalne kosmetyki polskie, czy zagraniczne, których skład nie budzi wątpliwości.
Zatem, przyjrzyjmy się bliżej, jaki skład powinny mieć kosmetyki naturalne.
Kosmetyki naturalne powinny być wykonane zgodnie z normą ISO 16128, która informuje nas czym jest naturalność kosmetyku w danym kraju. Ponadto, dzięki tej normie możemy dowiedzieć się czym jest organiczność i naturalność danego produktu naturalnego. Poszukując naturalnych kosmetyków należy także sugerować się powszechnie przyjętymi standardami tj. Cosmetics Organic Standard (COSMOS). Zgodnie z tym, przyjrzyjmy się, jakie warunki musi spełniać kosmetyk, aby można było uznać go za w pełni naturalny.
Aby kosmetyk można było zdefiniować jako naturalny powinien zawierać w swoim składzie 95% składników pochodzenia naturalnego, powinien znajdować się w opakowaniu, które podlega recyklingowi, powinien być wykonywany w produkcji przyjaznej środowisku i utrzymać cenne właściwości wykorzystanych naturalnych surowców, powinien zawierać jedynie ściśle określone, identyczne z naturalnymi konserwanty, może być konserwowany witaminą E.
Aby mieć pewność, że kupujemy naturalny kosmetyk, należy przed zakupem upewnić się, że spełnia powyższe kryteria. Cena takich kosmetyków jest wyższa, ale to tylko dlatego, że zostały wykonane z najlepszych i solidnie wyselekcjonowanych składników.
Skoro już wiemy, co powinny zawierać kosmetyki naturalne, przyjrzyjmy się także, czego zawierać nie mogą.
Skład kosmetyków naturalnych.
Przede wszystkim nie mogą mieć w swoim składzie:
– składników testowanych na zwierzętach;
– pochodnych ropy naftowej;
– konserwantów chemicznych (parabeny, formaldehydy).
Warto wiedzieć, że kosmetyki naturalne mają w swoim składzie elementy udokumentowane na swoją naturalność i skuteczność i powinny być zbadane pod kątem bezpieczeństwa.
Wybierając się do drogerii w celu zakupu kosmetyku naturalnego należy pamiętać, aby nie zmyliła nas “przyciągająca” etykieta lub opakowanie wyglądające na ekologiczne. Jeśli kosmetyk jest naturalny, producent informuje nas oświadczeniem “ X % składników pochodzenia naturalnego” – wybierając, możemy kierować się także popularnością danej marki, a także sprawdzić wszelkie opinie na temat danego kosmetyku i oczywiście prześledzić skład produktu (o czym powyżej).
Należy wiedzieć, że kosmetyki naturalne mogą zawierać w swoim składzie:
– oleje roślinne z wypełnieniem pełnym
– masło roślinne;
– ekstrakty roślinne;
-olejki eteryczne.
Kosmetyki naturalne mogą posiadać certyfikaty, jednak nie wszystkie muszą być certyfikowane. Aby uzyskać taki certyfikat producent kosmetyków musi ponieść ogromny koszt, zwłaszcza na początku działalności, ale pamiętajmy, że brak certyfikatu nie oznacza gorszej jakości kosmetyku.
Właśnie przeglądając skład, dowiemy się o dobrym, sprawdzonym i naturalnym składzie.
Warto też wiedzieć, jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi a co wyróżnia ekologiczne kosmetyki(zwane organicznymi).
Ekologiczne kosmetyki są rodzajem naturalnych produktów, ale ich wytyczne są bardziej rygorystyczne. Określane bywają jako eco, eko, eco- friendly lub bio. Można także zamiennie stosować nazwę organiczne.
Czym są kosmetyki ekologiczne?
Kosmetyki ekologiczne, to produkty ze składników naturalnych i organicznych, czyli pochodzących z tzw. rolnictwa ekologicznego. Według certyfikacji ECOCERT cieszącej się dużym zaufaniem klientów a określającej czystość ekologiczną produktu, minimum 20% wszystkich surowców i minimum 95% zastosowanych substancji roślinnych w ekokosmetyku musi być certyfikowanych jako organiczne.
W naturalnych kosmetykach ekologicznych nie może być składników z roślin, które uprawiano z użyciem pestycydów i innych substancji chemicznych. Ekstrakty, oleje czy masła muszą być pozyskiwane z upraw, które sprzyjają różnorodności biologicznej. Ważny jest również sposób transportu ekstraktów czy olejów – nie mogą być przewożone do oddalonych laboratoriów. Ekoprodukcja, to produkcja lokalna.
Czy warto spróbować używania kosmetyków organicznych?
Do niedawna, rynek kosmetyków organicznych był bardzo ograniczony. Były to najprostsze kremy do twarzy, które niekoniecznie miały dobry skład. Obecnie, bardzo dużo się zmieniło. Ekokosmetyki naturalne stały się bardzo popularne i jest ich znacznie więcej, niż kiedyś. Teraz rynek kosmetyczny oferuje nam cały szereg produktów nie tylko do podstawowej pielęgnacji, ale także kosmetyki służące, np. do “walki” ze zmarszczkami, dla matek karmiących i borykających się z pękającymi sutkami. Dostępne produkty zachwycają nas pięknym i świeżym zapachem, idealną konsystencją, ale – co najistotniejsze – są bardzo skuteczne i mogą zwalczyć wiele problemów skórnych. Wybierając takie kosmetyki naturalne wiemy, że są to produkty „bez udziału zwierząt” i na pewno są przyjazne dla otaczającej nas przyrody. Dodatkowym akcentem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego produktu do naturalnej pielęgnacji ciała jest fakt, czy tenże kosmetyk wyprodukowała polska firma kosmetyczna.