Loading...

Menu

Menu

Korzystne działanie kapusty w stanach zapalnych piersi

Korzystne działanie kapusty w stanach zapalnych piersi

O zdrowotnym działaniu kapusty przy stanach zapalnych piers

O zdrowotnym działaniu kapusty przy stanach zapalnych piersi (i nie tylko) wiedziały już nasze prababcie.
Kapusta biała w tradycyjnej medycynie wykorzystywana była do leczenia torbieli i ropni. Czy faktycznie kapusta może pomóc na obrzmiałe i bolące piersi w okresie karmienia?

Stan zapalny piersi – Kapusta na piersiach: czy okłady z kapusty działają?

Pozytywne oddziaływanie okładów z kapusty na bolące piersi związane jest z bardzo wysoką zawartością różnorodnych substancji aktywnych w tej roślinie. Przede wszystkim są to polifenole (m.in. flawanoidy) i glukozynolany. Oba te związki zaliczane są do siarkoorganicznych. Pojawiają się one w skutek mechanicznego uszkadzania liści kapusty, kiedy dochodzi do wielu przemian enzymatycznych. Związki siarkoorganiczne przekształcane są w izotiocyjany, a ich najważniejszymi właściwościami tych ostatnich jest aktywność przeciwdrobnoustrojowa, przyspieszająca gojenie się ran oraz przeciwzapalna. W liściach kapusty odnajdziemy także beta-karoten, witaminy z grupy B, witaminę C i E, a także takie minerały jak żelazo, potas, wapń, siarka i magnez. 

Badania wykazują, że wszystkie te substancje w ilościach zawartych w liściach kapusty faktycznie mogą zmniejszać stany zapalne, zmniejszać dyskomfort powodowany bólem, a nawet przyspieszać procesy regeneracyjne. 

Kiedy warto sięgnąć po liście kapusty?

Okłady z liści kapusty mogą być stosowane na piersi przede wszystkim, kiedy pojawia się stan zapalny piersi, a w jego konsekwencji dolegliwości bólowe oraz obrzęki. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi po porodzie, gdy młoda mama doświadcza tzw. nawału pokarmowego, związanego z rozpoczęciem przez gruczoły mleczne produkcji pokarmu. Ponadto, okłady z liści kapusty okazują się pomocne również przy łagodnych zmianach w obrębie piersi, takich jak torbiele czy cysty. 

Torbiele to zmiany wewnątrz piersi, które nie są zazwyczaj obarczone ryzykiem zezłośliwienia. Nie przeprowadzono konkretnych badań, które dowiodłyby skuteczności leczenia torbieli liśćmi kapusty, jednak pacjentki, które wspomagały się (oprócz specjalistycznej terapii) tym sposobem, raportowały mniejsze dolegliwości. W stanach zapalnych piersi przyjęło się uważać, że liście kapusty pomagają wyciągnąć z piersi przyczyny stanu zapalnego: podobnie działają przy stanach zapalnych kręgosłupa i stawów. W tym przypadku pojawiły się już pierwsze badania potwierdzające tę obserwację.

UWAGA: To bardzo istotne, aby pod żadnym pozorem nie leczyć jakichkolwiek zmian w piersiach samodzielnie domowymi sposobami: w razie wykrycia jakichkolwiek guzków, obrzęków czy pojawienia się bólu, w pierwszej kolejności konieczne jest udanie się do lekarza, który zleci stosowne badania i postawi diagnozę. 

Okłady z liści kapusty mogą być stosowane w okresie ciąży i laktacji: są w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. Dlatego też wiele preparatów kosmetycznych dedykowanych dla kobiet w ciąży chcących zwiększyć jędrność skóry zawierają wyciąg z liści białej kapusty.

Jak wykonywać okłady z liści kapusty?

W tradycyjnym podejściu proponuje się okłady z mrożonych lub schłodzonych liści kapusty. Zazwyczaj wystarczy przechowywać liście w lodówce przez ok. 2 godziny, a następnie przyłożyć do bolącego miejsca. Można chłodzić całą główkę kapusty, a następnie odrywać pojedyncze liście lub mrozić/chłodzić pojedyncze liście. W obu przypadkach konieczne jest dokładne umycie liści przed przyłożeniem ich do skóry, dlatego np. przy nawale pokarmowym zdecydowanie wygodniejszym sposobem jest poporcjowanie liści, umycie ich i dopiero zamrożenie. Należy pamiętać, że drogocenne substancje zawarte w liściach kapusty uwalniane są pod wpływem zastosowania środków mechanicznych: dlatego przed zrobieniem okładu trzeba je delikatne rozbić (np. tłuczkiem do mięsa lub trzonkiem noża) i zawinąć w pieluchę tetrową albo gazę.

Jeśli stosowanie takich okładów nie przynosi ulgi, a dolegliwości się nie zmniejszają, konieczne jest skonsultowanie się z położnikiem lub doradcą laktacyjnym (w przypadku problemów powodowanych nawałem pokarmowym). Jeśli dolegliwości powodowane są innymi przyczynami, wskazane jest jak najszybsze udanie się do lekarza aby uniknąć powikłania zapalenia piersi . 

Kapusta na piersi: czy istnieje wygodniejszy sposób?

Okłady z kapusty na piersi mają wielu swoich zwolenników, również wśród lekarzy, położnych i doradców laktacyjnych. Jednak bez wątpienia nie jest to najwygodniejszy sposób na korzystanie z dobroczynnych właściwości tego warzywa. Sok z kapusty ma charakterystyczny zapach, który nie wszystkim odpowiada, ponadto mrożenie liści i ich przykładanie do skóry może być problematyczne. 

Tymczasem żelowy okład na stany zapalne piersi BrassiPharma  o potwierdzonej badaniami skuteczności jest łatwy i wygodny w stosowaniu w domu, na oddziale położniczym i w każdym innym miejscu. 

Żel został przebadany dermatologicznie pod nadzorem lekarzy specjalistów, w tym dermatologa i ginekologa w Placówce Medycznej Centrum Dermatologii Symbiosis. Stwierdzono, że posiada aż 18 unikalnych cech, do których zalicza się między innymi zmniejszanie przesuszenia skóry, kojące działanie na brodawkę sutkową, zredukowane stanów zapalnych piersi i zniwelowanie jej obrzęku. Stosowanie żelu pobudza procesy regeneracyjne komórek, przywraca prawidłowe funkcjonowanie skóry, a także uelastycznia ją i zmiękcza. 

Żelowy okład na stany zapalne piersi jest dobrym rozwiązaniem nie tylko w okresie ciąży i laktacji, ale także specjaliści polecają go dojrzewającym dziewczętom doświadczającym dyskomfortu i bólu w piersiach powodowanych zmianami hormonalnymi i kobietom przed i w czasie menstruacji. 

Dodatkowym plusem preparatu jest to, że delikatna i lekka formuła żelu doskonale się wchłania, daje uczucie nawilżenia, bez uczucia kleistości i nieprzyjemnego natłuszczenia. Stosowanie żelu jest możliwe pod bieliznę, w trakcie codziennych aktywności, co daje mu zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi sposobami wykorzystującymi liście kapusty.

Powiązane wpisy

Close Menu
×
×

Cart