Loading...

Menu

Menu

Pękające sutki podczas karmienia – co robić?

Pękające sutki podczas karmienia – co robić?

W pierwszych dniach karmienia piersią zdecydowana większość młodych mam odczuwa dyskomfort, a nawet ból wywołany podrażnieniem brodawek sutkowych. Popękane brodawki sutkowe tuż po porodzie są bardziej wrażliwe, a do tego pęcznieją od pokarmu znajdującego się w piersiach, przez co dochodzi do ich pęknięcia. Jednak przyczyn takiego stanu rzeczy może być znacznie więcej. Poznaj wszystkie przyczyny pękających sutków podczas karmienia, ustal, która dolega właśnie Tobie i postaraj się ją wyeliminować. 

Pękające sutki w okresie karmienia piersią – przyczyny. 

Przyczyny pękających sutków podczas karmienia w okresie okresie karmienia – etap noworodkowy: 

• nieprawidłowa technika karmienia dziecka; 

• różne techniki ssania maluszka – do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy jest ono karmione naprzemiennie piersią i butelką, wówczas dziecko stosuje różne techniki ssania; 

• zbyt krótka błonka pod języczkiem niemowlaka – tzw. krótkie wędzidełko języka; 

• nadmierna laktacja – nadmiar mleka w piersiach; 

• pleśniawki; 

• odruch gryzienia u dziecka – zbyt intensywny występuje rzadko. 

Przyczyny pękających sutków podczas karmienia – w czasie całego okresu trwania laktacji: 

• nieprawidłowa technika przykładania dziecka do piersi; 

• rosnące zęby; 

• pleśniawki; 

• nieprawidłowa technika odciągania pokarmu; 

• nowa ciąża, z którą wiąże się zmiana sytuacji hormonalnej u matki.  

Pękające lub podrażnione brodawki sutkowe podczas karmienia a technika karmienia piersią.

Oczywiście najpierw trzeba ustalić, co jest przyczyną popękanych brodawek. Jeśli problemem jest nieprawidłowa technika przykładania dziecka do piersi, to należy ją skorygować. Pamiętaj, że maluszek potrzebuje trochę czasu zanim nauczy się prawidłowej techniki ssania. Warto jednak mu w tym pomóc i jak najszybciej zadbać o prawidłową pozycję podczas karmienia. Zwróć zatem uwagę na to czy podczas karmienia trzymasz dziecko stabilnie – głowa powinna stanowić jedną linię z ciałem, nie powinna opadać ani być zbyt mocno uniesiona do góry. Z kolei nóżki nie powinny zwisać zbyt luźno – taka sytuacja spowoduje dyskomfort u dziecka, które będzie je instynktownie podciągało, co może powodować stres i napięcie, a w konsekwencji nieprawidłowe chwytanie piersi.  

Kolejną kwestią, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę, jest to czy maluszek odpowiednio chwyta brodawkę wraz z otoczką. Jeśli obejmuje ją ustami zbyt płytko, to nie będzie skutecznie masować językiem brodawki, a to spowoduje, że mleko nie będzie płynęło. W konsekwencji dziecko będzie coraz mocniej ściskało brodawkę dziąsłami i to w jej najwrażliwszym miejscu. Jak zatem prawidłowo przystawić dziecko do karmienia? 

Przede wszystkim trzymaj dziecko blisko ciała, tak aby brodawka znajdowała się na poziomie jego noska. Następnie delikatnie dotknij nią górnej wargi niemowlęcia, dzięki czemu powinno ono szeroko otworzyć buzię, a dzięki temu będzie mu łatwiej prawidłowo chwycić pierś.  

Jeśli uważasz, że możesz mieć problem z właściwym przystawieniem dziecka do piersi, to nie bój się skonsultować tej kwestii z lekarzem pediatrą lub zgłoś się do poradni laktacyjnej.  

Pękające sutki podczas karmienia – co robić? 

Oto kilka sprawdzonych sposobów na pękające sutki podczas karmienia:   

  1. Smaruj brodawki mlekiem – doskonale sprawdza się ono jako środek łagodzący. 
  2. Stosuj specjalistyczne żele lub maści i naturalne kosmetyki do pielęgnacji piersi, które są dedykowane na popękane brodawki sutkowe. Wybierając te preparaty zwróć uwagę na ich skład. Istotne jest, aby wybrane przez ciebie preparaty do pielęgnacji brodawek nie szkodziły dziecku i oczywiście Tobie.
  3. Często przystawiaj maluszka do piersi. 
  4. Odsłaniaj piersi – w wilgotnym biustonoszu bardzo szybko namnażają się bakterie i drobnoustroje. 
  5. Noś luźne, nieprzylegające ubrania.  
  6. Stosuj muszle laktacyjne, które zapewniają cyrkulację powietrza – sprawdzają się wtedy, gdy nie masz możliwości zbyt częstego wietrzenia brodawek sutkowych. 
  7. Podczas mycia piersi i brodawek sutkowych masuj piersi strumieniem ciepłej wody lub stosuj ciepłe okłady – wówczas kanały mleczne rozszerzą się i mleko łatwiej spływa. 
  8. Stosuj okłady z czarnej herbaty – woreczki przykładaj po karmieniu na ok. 10 min. 
  9. Staraj się karmić dziecko w różnych pozycjach – spróbuj również pozycji na leżąco.  
  10. Często zmieniaj wkładki laktacyjne.  

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie przynosi Ci ulgi, skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednią kurację. 

Powiązane wpisy

Close Menu
×
×

Cart