Loading...

Menu

Menu

Powrót do natury- kojące liście kapusty.

Powrót do natury- kojące liście kapusty.

Rynek drogeryjny, to nieograniczony wybór wszelkich produktów kosmetycznych. Wybierając się na zakupy, każda z nas na pewno znajdzie to, czego szuka. Jednak coraz częściej decydujemy się na kosmetyki naturalne, które w swoim składzie mają wyselekcjonowane i odpowiednio dobrane składniki pochodzenia naturalnego. Powrót do natury, to już nie tylko moda, ale przede wszystkim świadome działanie w celu polepszenia jakości życia.

Powrót do natury- kojące liście kapusty. 

Rynek drogeryjny, to nieograniczony wybór wszelkich produktów kosmetycznych. Wybierając się na zakupy, każda z nas na pewno znajdzie to, czego szuka. Jednak coraz częściej decydujemy się na kosmetyki naturalne, które w swoim składzie mają wyselekcjonowane i odpowiednio dobrane składniki pochodzenia naturalnego. Powrót do natury, to już nie tylko moda, ale przede wszystkim świadome działanie w celu polepszenia jakości życia. I na taki powrót szczególnie decydują się kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Powodem jest oczywiście bezpieczeństwo i zdrowie malucha w brzuchu. 

Rynek kosmetyków naturalnych jest bardzo bogaty w tego rodzaju produkty. Do wyboru mamy także szereg leków, które bazują na darach natury. Jednym z takich darów stały się liście kapusty, które okazały się kojącym medykamentem na różne dolegliwości. Przyjrzyjmy się zatem, co zawierają liście kapusty, że stały się istotnym elementem leczniczym, jakie mają zalety i korzyści zdrowotne, przy jakich dolegliwościach możemy ich używać i jak je stosować. 

Na czym polegają właściwości lecznicze kapusty?

Kapusta zawiera wiele witamin z grupy B, witaminy A, E, K, C i bardzo rzadko występującą witaminę U. Ponadto, jest źródłem wapnia, arsenu, potasu, magnezu, siarki i kwasu foliowego. Najlepsze właściwości lecznicze możemy znaleźć w świeżych liściach kapusty i soku z nich wyciśniętego. Ale to żadna nowość, bo już bardzo dawno, to medycyna ludowa odnalazła te właściwości i preferowała stosowanie okładów z umytych i rozgniecionych liści na bardzo wiele różnych dolegliwości. Już wtedy odkryto, że kapusta na stany zapalne ma działanie kojące na skórę, działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Przyjrzyjmy się zatem, kiedy i na co możemy zastosować okłady z liści kapusty. 

Na co pomoże okład z kapusty?

Okłady z liści kapusty doskonale sprawdzają się w przypadku różnego rodzaju obrzęków jak bolące stawy i ich stany zapalne. Liść można wcześniej trochę ogrzać i okład nałożyć na bolące czy chore miejsce. Kompres zawijamy, np. ręcznikiem, żeby utrzymać ciepłą temperaturę i zostawiamy na kilka minut. 

Okłady z kapusty mogą także złagodzić bóle nóg (np. przy dolegliwościach związanych z żylakami). Należy wtedy przyłożyć liście kapusty na zbolałe miejsca i delikatnie zabandażować. Taki leczniczy kompres można “nosić” do kilku godzin. 

Okłady z kapusty świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju dolegliwościach reumatycznych (artretyzm) , jak również przy leczeniu ran różnego pochodzenia, wrzodów zakrzepicy. Zakrzepica żył w okolicach nóg może przynosić takie dolegliwości, jak obrzęk, ból i wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie, a to może być objawem stanu zapalnego. I właśnie wtedy możemy zastosować okłady z liści kapusty, a przy tego typu schorzeniu, należy stosować “zmienne” okłady- na przemian chłodne i ciepłe. Takie okłady złagodzą ból i obrzęk oraz zmniejszą stan zapalny.  

Profilaktyczne właściwości kapusty

Coraz częściej możemy dowiedzieć się, że okłady z kapusty mogą działać przeciwnowotworowo i można to wykorzystać w profilaktyce raka. W wielu źródłach możemy przeczytać, że okłady z kapusty mają dobre opinie przez swoje działanie, które zapobiega zmianom nowotworowym w okolicy jajników, piersi, prostaty oraz jąder. 

Ponadto, okłady z liści kapusty możemy stosować przy takich schorzeniach, jak egzema, angina i zapalenie oskrzeli oraz jako środek łagodzący ból piersi przed miesiączką.

Jak robić okłady z kapusty na pierś?

Jednak, najbardziej znanym i najczęstszym wykorzystaniem liści kapusty jest okłady z kapusty na pierś, na stan zapalny piersi czy na bolące brodawki. 

Już w trakcie ciąży, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych piersi “przygotowują się” do produkcji mleka- mogą być obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. W tym przypadku bardzo kojąco zadziała zimny okład z kapusty na bolącą pierś. Dobrze jest wtedy rozbić liście z kapusty i przyłożyć na pierś na kilka godzin. Warto pamiętać, że, jeśli karmisz piersią lub odciągasz pokarm, z okładami z kapusty należy uważać i nie przesadzać. Jeśli dolegliwości bólowe ustąpią, nawał mleka znacząco się zmniejszy i obrzęk ustąpi- należy zaprzestać już okładów na pierś. Dlaczego? Jak wspomniałam wcześniej, okład na pierś najlepszy jest z zimnych liści kapusty, a z kolei niska temperatura może obniżyć ilość mleka. Dlatego tę wiedzę i możliwość warto wykorzystać w trakcie odstawiania dziecka od piersi. Alternatywą dla okładów z liści kapusty mogą okazać się żele właśnie z tego warzywa. Są to bardzo naturalne kosmetyki, zawierające w swoim składzie bardzo bezpieczne składniki. A poza tym, warto nadmienić, że nie wszyscy muszą lubić zapach kapusty, więc taki żel może okazać się zbawienny w stanach zapalnych czy bolących piersiach, gdyż jest bezwonny. Warto też wspomnieć, że część naturalnych kosmetyków ujędrniających piersi przeznaczonych dla kobiet w ciąży, posiadają w swoim składzie- oprócz innych składników- właśnie wyciągi z liści kapusty. 

Wspomaganie podczas karmienia piersią: tajne chwyty i nowe kosmetyki oparte o właściwościach leczniczych kapusty

Podczas karmienia piersią może także dojść do uszkodzenia sutków, poprzez ssanie niemowlęcia czy nieprawidłowe chwytanie przez niemowlę. Wówczas brodawki mogą pękać lub krwawić. Aby złagodzić cierpienie i ból , warto stosować odpowiednie silikonowe nakładki. Jeśli jednak dolegliwości nie będą zanikały, a będą coraz silniejsze i bolące brodawki nie przestaną boleć – należy zastosować pewne “chwyty”.

Trzeba częściej przystawiać dziecko do piersi, wtedy ilość pokarmu będzie systematycznie się zmniejszać i piersi nie będą tak pełne. Należy także pamiętać, aby karmić niemowlę mniej bolącą piersią. Zalecane jest także posmarowanie bolących brodawek własnym mlekiem i poczekać do jego wyschnięcia. Należy także zwracać szczególną uwagę na higienę piersi i codziennie myć piersi ciepłą wodą, a także przecierać brodawki solą fizjologiczną. Oprócz podstawowej higieny, można także skorzystać z dostępnych kosmetyków naturalnych, które posiadają odpowiednie certyfikaty, np. żelowych okładów z kapusty na stany zapalne piersi czy bolące brodawki, a co ważne – podczas ich stosowania można karmić piersią, gdyż nie szkodzi to maleństwu, a mamie przynosi ulgę.

Na szczęście, obecnie mamy ogromny dostęp do nowoczesnych form kosmetycznych wykorzystujących sprawdzone receptury. Tego typu kosmetyki mają w swoim składzie tylko naturalne, wyselekcjonowane i sprawdzone składniki (a przede wszystkim są bezpieczne zwłaszcza dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, np. żele na bolące piersi czy bolące brodawki). Jak wspomniałam na początku, oprócz kosmetyków także wiele leków bazuje na darach natury i stanowi alternatywę dla tradycyjnej medycyny. 

Powiązane wpisy

Close Menu
×
×

Cart