Loading...

Menu

Menu

Sposoby radzenia sobie z PMS

Sposoby radzenia sobie z PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego najczęściej leczy się objawowo, jednak należy najpierw wykluczyć istnienie jakiejkolwiek choroby ginekologicznej, bo wtedy całkowicie zmienia się sposób leczenia. Jeśli „towarzyszą” nam delikatne symptomy PMS, można samej złagodzić objawy.

Sposoby radzenia sobie z PMS.

„Jestem kobietą, wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie… „ , jak śpiewała Edyta Górniak. Jednak- przede wszystkim- jestem KOBIETĄ, która każdego dnia zmaga się z pragmatyzmem i problemami dnia codziennego. Jeśli do tego dojdzie comiesięczny kłopot związany z miesiączkami, tzw. PMS- zespół napięcia przedmiesiączkowego, można stracić ochotę na cokolwiek…

Przyjrzyjmy się zatem, czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i co poradzić na PMS. Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i kiedy się pojawia?

Na tę dolegliwość uskarża się bardzo wiele kobiet. Objawy mogą występować kilka dni przed miesiączką, przed i w czasie jej trwania. Zazwyczaj ustępują po zakończeniu krwawienia.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS objawy fizyczne i psychiczne

Objawy napięcia u każdej kobiety mogą być inne. Najczęściej są to objawy fizyczne, ale mogą też występować objawy emocjonalne – psychiczne. Warto też wspomnieć, że nasilenie objawów PMS może przebiegać bardzo różnie – może być to postać łagodna, ale mogą wystąpić również bardzo silne symptomy, które utrudniają codzienne życie. Na objawy może wpływać bardzo wiele czynników i w każdym cyklu mogą się różnić. Dużo zależy od naszego stanu zdrowia, sytuacji życiowej, w jakiej się znajdujemy, czy czynników środowiskowych. Do najczęstszych objawów PMS możemy zaliczyć takie objawy psychiczne jak: niecierpliwość i szybkie wpadanie w gniew, nieuzasadniony lęk, wahania nastroju, przygnębienie i płaczliwość. Do objawów fizycznych zaliczamy: biegunki lub zaparcia, wzdęcia, nudności, zatrzymanie wody w organizmie, powiększenie i ból piersi, spadek libido, ból brzucha, bóle w krzyżu, migrenowe bóle głowy, zawroty głowy, apatia, senność, osłabienie, kołatanie serca, obniżona koncentracja i kłopoty z pamięcią, nadpobudliwość, poczucie braku kontroli nad własnym ciałem, zaburzenia snu, zmiany dermatologiczne i zwiększony apetyt oraz ogólne osłabienie organizmu.

Pojawienie się zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynika z naturalnych procesów zachodzących w organizmie kobiety, ale uporczywe objawy mogą znacznie utrudnić codzienne życie.

Czy można złagodzić uporczywe dolegliwości PMS, a tym samym poprawić sobie samopoczucie?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego najczęściej leczy się objawowo, jednak należy najpierw wykluczyć istnienie jakiejkolwiek choroby ginekologicznej, bo wtedy całkowicie zmienia się sposób leczenia. Jeśli „towarzyszą” nam delikatne symptomy PMS, można samej złagodzić objawy. Warto zastanowić się nad zmianą stylu życia, zwrócić większą uwagę na zdrowy sen, warto zainwestować w częstszą aktywność fizyczną oraz ćwiczenia relaksacyjne. Oprócz tego, trzeba także wprowadzić pewne poprawki w naszym menu.  W okresie objawów pms należy zrezygnować lub ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny. Ograniczyć spożywanie soli kuchennej (ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie), ograniczyć spożycie węglowodanów (które mogą zwiększać masę ciała). Należy także wprowadzić do naszego jadłospisu więcej produktów bogatych w żelazo oraz witaminy z grupy B (ryby, drób, zielone warzywa, orzechy, suszone owoce). Ponadto warto pamiętać, aby pić dużo wody, spożywać lekkostrawne posiłki (w mniejszych porcjach i spożywane częściej), jeść dużo warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów. W razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem, można przyjmować magnez, witaminę B6, cynk. Warto też zainwestować w naturę, np. ziołowe herbatki, które mają działanie rozkurczowe, relaksacyjne i ułatwiające trawienie (np. rumianek, melisa, mięta).

Jak skutecznie złagodzić pms ?

Chcąc złagodzić dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, trzeba pamiętać, aby unikać- na ile to możliwe- sytuacji stresujących i myśleć pozytywnie. Można skorzystać z dostępnych zajęć medytacji czy jogi. Dobrze znanym sposobem stosowanym także przez nasze babcie jest „terapia” ciepłem, np. przykładanie ciepłego ręcznika czy termoforu do brzucha. Do łagodzenia objawów PMS przydatnym może okazać się także masaż lub kąpiel w ciepłej (nie gorącej!!!) wodzie. Z najbardziej dostępnych i bardzo relaksacyjnych sposobów jest także: spacer, dobra książka pod ciepłym kocykiem lub ciepła, ziołowa herbatka z przyjaciółką .

Jeśli objawy PMS są bardzo bolesne i uciążliwe, należy skorzystać również z leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym dostępnych w aptece bez recepty (ale zawsze należy zapoznać się z ulotką!). Na ból i tkliwość piersi można zastosować olej z wiesiołka, lub do łagodzenia objawów zespołu zastosować już gotowe preparaty na ból piersi związany z PMS.

PMS a ciąża.

Niektóre objawy PMS mogą przypominać objawy ciążowe. Ból i tkliwość piersi mogą występować także w początkowej fazie ciąży. Obrzęk czy zwiększona wrażliwość na dotyk, znacznie nasilają się przed miesiączką, ale z reguły ustępują po jej zakończeniu. Natomiast w początkowej fazie ciąży, oprócz tych objawów, możemy także zauważyć rozszerzone naczynia krwionośne pojawiające się na biuście, a w okolicy sutka może pojawić się pieczenie.

Wahania nastroju, drażliwość czy inne objawy psychologiczne wymienione wcześniej, można także pomylić z objawami ciążowymi. Jednak, jeśli są to symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – miną, a w ciąży mogą się utrzymywać.

To tylko część objawów, które możemy pomylić. Jednak najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, aby przekonać się, czy to PMS czy ciąża jest poczekanie do terminu spodziewanej miesiączki. Jeśli się nie pojawi – wykonanie testu ciążowego.

Powiązane wpisy

Close Menu
×
×

Cart